(írta: v)
Több mint egy éve, hogy a blogon a valódi bőr és a vegán bőr közötti különbségekkel foglalkoztunk. Az eltelt idő alatt sok visszajelzést kaptunk Tőletek, számos iparági szereplővel konzultáltunk, és természetesen kísérleteztünk, kipróbáltunk több vegán bőrt is. Akik követik a VENGRU-t, már tudhatják, hogy új alapanyagot találtunk: az almabőrt. Az aktuális blogposztunkból pedig megtudhatjátok, miért esett rá a választásunk.
Hogyan találtunk rá?
A korábbi írásunkat azzal zártuk, hogy amint széles körben elérhetővé válik egy igazi alternatívaként funkcionáló vegán bőr, megvizsgáljuk, hogyan alkalmazhatnánk azt mi is. Az évek során több fajta vegán bőrt kipróbáltunk, de egyik sem nyújtotta azt a minőséget, amit a valódi bőrtől megszoktunk. Azonban bő fél évvel ezelőtt egy magyar tervező kolléga figyelmünkbe ajánlotta az almabőrt, s megtört a jég! Végre egy olyan alternatívát találtunk, amely mind kinézetre, mind tapintásra, mind pedig tartósságát illetően gyakorlatilag ugyanolyan, mint a valódi bőr.
Mi is az az almabőr?
Az általunk használt almabőr, az AppleSkin egy olasz termék, amelyet a Mabel Industries és egy észak-olaszországi almatermelő cég fejlesztett ki. Az almabőr 60%-a újrahasznosított „anyag”: egyrészt a gyümölcslének és lekvárnak termesztett alma héját és csutkáját, másrészt textilhulladékot használnak fel az előállításához. Az almahéjat és csutkát kiszárítják, majd port készítenek belőle, és ezt keverik össze az anyag tartósságát adó poliuretánnal. Végül az így kapott masszát a textilhulladékból készült vászonra viszik fel.
A végeredmény egy olyan vegán bőr, amely puha, de tartós, és könnyen mintázható akár dombornyomással, akár lézernyomtatással. Így bármilyen állat (például kígyó, krokodil, strucc) bőrének utánzata egyszerűen előállítható.
Miért esett rá a választásunk?
Ahogy már írtuk, az elsődleges szempont az volt számunkra, hogy az AppleSkin (almabőr) a tesztelés során lényegében ugyanazt a minőséget hozta, mint az általunk eddig használt marhabőr. A kinézet és tapintás mellett a legfontosabb azonban a tartósság, strapabíróság volt. Tomi több mint fél éve nyúzza az almabőrből készült hátitáskáját, és bátran mondhatjuk, hogy eddig minden tesztet kiállt, legyen szó kánikuláról vagy esőről, városnézésről vagy hétvégi utazásról.
Ugyan az AppleSkin nem tisztán növényi alapú, de – a talán legkárosabb műanyagnak számító – PVC-t nem tartalmaz, a felhasznált poliuretán pedig egyrészt megfelel az európai uniós előírásoknak, másrészt a műanyagok közül az egyik legkevésbé környezetszennyező. Sajnos olyan vegán bőrt, amelyhez egyáltalán nem használnak fel műanyagot, de rendelkezik a valódi bőr előnyös tulajdonságaival, eddig még nem sikerült találnunk, de úgy gondoljuk, az almabőr egy felvállalható alternatíva.
Annál is inkább, mert az AppleSkin gyártója folyamatosan kutat és fejleszti az anyagot annak érdekében, hogy ne csupán az előállításához tudjanak hulladékot felhasználni, de maga az almabőr is újrahasznosítható legyen. Ez ugyan egyelőre a jövő, de bízunk benne, hogy hamarosan valósággá válhat.
Ha felkeltettük az érdeklődésedet, és szívesen kipróbálnád Te is a VENGRU almabőr termékeit, nézd meg az AppleSkin kollekciónk honlapját!